Interesting facts about snow

 

images

Snow affects such human activities as transportation: creating the need for keeping roadways, wings, and windows clear; agriculture: providing water to crops and safeguarding livestock; sports such as skiing, snowboarding, and snowmachine travel; and warfare. Snow affects ecosystems, as well, by providing an insulating layer during winter under which plants and animals are able to survive the cold.

Ինքնաստուգում

Մաթեմատիկա

1. Աննան ցանկանում էր գնել շոկոլադե սալիկ, որն արժեր 250 դրամ, բայց նրա մոտ կան միայն 200 դրամանոցներ, իսկ վաճառողը մանր չուներ։ Ամենաքիչը քանի՞ միանման շոկոլադե սալիկ պետք է գներ Աննան, որպեսզի նրան մանր վերադարձնելու կարիք չլիներ։

4 x 250 : 200 = 5

5 x 200 = 1000

4 x 250 = 1000

1000 : 250 = 4

պատ.՛ 4

2. Դավիթը 10 միանման փուչիկ գնելու համար ծախսեց 200 դրամ ավելի, քան Անահիտը՝ այդպիսի 6 փուչիկ գնելու համար։ Որքա՞ն արժեր այդպիսի 3 միանման փուչիկը։

10 x 50 = 500

6 x 50 = 300

3 x 50 = 150

Պատ.՛ 150

3. Մի փողոցի աջակողմյան տները կենտ համարով են։ Ո՞րն է այդ փողոցի 13-րդ տան համարը, եթե առաջին տան համարը 1 է։

1, 3, 5, 7, 9, 11, 13

Պատ.՛ 7

4.Եթե Արամի մտապահած թվի կեսի կեսին ավելացնենք 1, արդյունքը հնգապատկենք, կստանանք Սոնայի մտապահած թիվը։ Կռահիր Արամի մտապահած թիվը, եթե Սոնայի մտապահած թիվը ամենափոքր զույգ երկնիշ թիվն է։

Սոնայի մտապահած թիվը 10 է

10 : 5 = 2

2 — 1 = 1

1 x 2 = 2

2 x 2 = 4

պատ.՛ 4

5.Մրգերով լի զամբյուղում 2 տեսակի միրգ կար։ Առնվազն քանի՞ միրգ պետք է վերցնենք այդ զամբյուղից, որպեսզի համոզված լինենք, որ վերցրել ենք նույն տեսակի գոնե երկու միրգ։

Պատ.՛ 3

6.Կենդանաբանական այգու տոմսը մեծահասակների համար արժե 500 դրամ, իսկ սովորողների համար՝ 200 դրամով էժան։ Որքա՞ն գումար պետք է վճարել 28 սովորողից կազմված ջոկատի համար, եթե ջոկատի դեպքում գործում են զեղչեր, այսինքն՝ յուրաքանչյուր 5 սովորողի դիմաց վճարում են 4 սովորողի տոմսի արժեքը։

28 : 5 = 5 3 մն

4 x 300 = 1200

1200 : 5 = 240

240 x 28 = 6720

Պատ.՛ 6720

7․Գտիր բոլոր երկնիշ թվերի քանակը, որի տասնավորը փոքր է միավորից

12 — 19 8

23 — 29 7

34 — 39 6

45 — 49 5

56 — 59 4

67 — 69 3

78 — 79 2

89 1

Պատ.՛ 36

8․ Ծովային կրիան կոկորդիլոսից 3 անգամ քիչ և կետից 2 անգամ շատ ապրեց։ Կրիան որքա՞ն ապրեց, եթե կետը կոկորդիլոսից 250 տարի քիչ ապրեց։

250 : 5 = 50

Կետի տրիքը 50

Կրիաինը 2 անգամ ավել կետի տարիքից

2 x 50 = 100

Կոկորդիլոս

3 x 100 = 300

9․ Մարիայի կարդացած գրքի էջերը համարակալելու համար անհրաժեշտ եղավ 1200 թվանշան։ Քանի՞ էջից էր բաղկացած այդ գիրքը, եթե համարակալումը սկսում ենք 1-ից։

1 — 9 9 էջ

10 — 99 90 էջ

90 x 2 = 180

180 + 9 = 189

1200 — 189 = 1011

1011 : 3 = 337

337 + 90 = 427

427 + 9 = 436

Պատ.՛ 436 էջ

10․ Նարեն, Նարեկը և Գայանեն որոշեցին արքայանարնջի չիր պատրաստել ու հավասարապես բաժանել միմյանց միջև։ Նարեն բերեց 7 կգ, իսկ Գայանեն՝ 8 կգ արքայանարինջ, որը բավարար էր չիր պատրաստելու համար։ Քանի որ Նարեկը արքայանարինջ չէր բերել, նրանց տվեց 2000 դրամ։ Նարեն և Գայանեն ինչպե՞ս պետք է բաժանեն միմյանց միջև այդ գումարը։ Նրանցից յուրաքանչյուրին որքա՞ն գումար կհասնի։

2000 : 15 = 133

133 x 8 = 1064

2000 — 1064 = 936

Նարե 936 դր.

Գայանե 1064 դր.

Супер маркет

частнопредпринимательский

Част, дети лист , собака, стол мама, нос, тетрадь,  слон, стоп, лес, лиса мама , кот, математика, день, еда, сон, метель.